Vernissage 2022!

Tack till alla som ställde ut samt besökte aulan denna vecka så att årets vernissage blev till en fin upplevelse för oss alla på Engelbrektsskolan. Tack till skolköket som ordnade tilltugg. Det känns jättekul för oss som jobbar i de praktisk-estetiska ämnena, BildFilmDesign-profilen och skapande verksamheten på F-3 samt fritids att äntligen få visa upp det fantastiska resultatet av våra elevers hårda arbete och engagemang från läsåret som varit! Utställningen, som sträcker sig från förskoleelevens första skulptur till en nias samhällskritiska parafras, visar på att utveckling, kunskap och kreativitet går hand i hand!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s