6BFD & 9BFD: Svensk-amerikanska stuntskolan lär ut om ”special effects”.

Här visas bland annat Alexander Skarsgårds fejkhand upp tillsammans med Hollywood dust, silikonglas och ett antal knivar och vapen. Allt är fejk såklart men ser äkta ut på film. Vi laddar en elev med en squibb så att det ser ut som ett pistolskott träffar i benet. Squibben smäller högt och trasar sönder jeanstyget, som är lagt överst, med bland annat gummibitar som skydd mot kroppen.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s