5BFD & 8BFD: Får besök av forskare, lektorer och professorer!

Ett team från bla KTH, som forskar om utomhuslekplatser för barn gjorde fältstudier samt workshop med våra design-grupper. Eleverna fick dels bli intervjuade ute på skolgården där de fick berätta om vad som gör en plats bra/mindre bra samt delta i en workshop där de med ord, tanke och visuellt fick berätta/bygga en drömskolgård. Här ser ni förslag på foodtrucks, poolområden, flygrör mm!

Här kontrolleras utrustningen! Lyckan att få välja bland det här materialet! Här kommer design-åttornas skolgårdar. De fick två lektioner medan femmorna fick en.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s