7BFD: Skrapkartong! 

Den här eleven har skissat på en svan. Han lägger skissen på skrapkartongen och drar linjerna med blyerts igen. Då blir det spår i skrapkartongen och lättare att teckna upp innan det är dags att skrapa. Eller så har man skissen bredvid och skrapar direkt. Det är ibland svårt att se blyertslinjerna på skrapkartongen. En mobilficklampshållarhoodie löser problemet! Så här kan det se ut när man spårat sina linjer på skisspappret. Det blir avtryck/spår i skrapkartongen. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s