År 5 jobbar med bildanalys och rutuppförstoring. Picassos Weeping Woman har delats in i rutor. Varje elev får en ruta och ett papper i större format ( med samma proportioner). De får mha oljepastell efterlikna färger, former och linjer fast i större format. När vi sen sätter ihop de större rutorna igen så ska det bli en större picassobild fast skapat av var och en, tillsammans. Vi jobbar även med Munchs skriet och van Goghs irisar och ett självporträtt av van Gogh. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s