Stuntmän på besök!

Björn och Lasse från svensk-amerikanska stuntskolan är på besök under fem BildFilmDrama-lektioner för år 9. Första lektionen gick vi igenom hur det går till att spela in actionfilmer, vem som gör vad på en inspelning samt säkerhetsregler. Vi fick träna på att lägga ut rätt kameravinkel mha tråd samt öva på att fånga kameran för att det ska se ut som om man slåss på riktigt.

IMG_7218.JPG

IMG_7225.JPG

IMG_7227.JPG

IMG_7220.JPG

IMG_7223.JPG

IMG_7228.JPG

IMG_7224.JPG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s